Motywacja

[Motywacja][bleft]

Aplikacje do nauki języków

[Aplikacje][bsummary]

Kursy Językowe Online

[Kursy][twocolumns]

Rozrywka w i o języku obcym

[Zabawne][grids]

Dzieci

[Dzieci][bsummary]

Recenzje

[Recenzje][twocolumns]

Zagraniczny kącik muzyczny

[kącik muzyczny][grids]
Obsługiwane przez usługę Blogger.

Jak Nauczyć się Języka Obcego? -Poradnik online!

Jak Nauczyć się Języka Obcego? jest polskim, darmowym projektem, non profit, o charakterze edukacyjnym, skierowanym do wszystkich osób uczących się języka obcego. Prezentuje porady 45 ekspertów językowych, osób zajmujących się hobbystycznie i profesjonalnie językami obcymi. Powstał dzięki zaangażowaniu Sprachcaffe - Kursy & Obozy Językowe za granicą - Efektywnie!, blogerom i partnerom merytorycznym.

Jak Nauczyć się Języka Obcego? Czym jest i co zawiera:

 • to projekt gromadzący indywidualne historie ludzi, którzy podołali wprowadzić języki obce do swojego życia, tak że te na dobre stały się jego częścią
 • prezentuje, wynikające z osobistych  doświadczeń, porady wspomagające skuteczną i efektywną naukę słówek, opanowanie gramatyki, naukę mówienia i czytania
 • wymienia i opisuje wiele metod nauki języków
 • odradza, w odczuciu współautorów, najmniej skuteczne metody poznawania języków
 • podkreśla najczęściej popełniane przez uczniów błędy
 • stanowi encyklopedię pomocy naukowych : multimediów, aplikacji na telefon, kursów, książek, magazynów, prasy, blogów, kanałów youtube, portali www, radia, tv, muzyki, gier, filmów - wszystkiego co pomaga i wspomaga językową edukację
 • to baza najlepszych artykułów i publikacji w sieci - po polsku i angielsku
 • firmy i portale starają się udzielić odpowiedzi na kluczowe pytania dotyczące kariery zawodowej - jak znajomość języków przekłada się na naszą przyszłość, pracę, pozycję, zarobki
 • wywiady uporządkowane tematycznie: język angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, włoski, pozostałe języki, blogi wielojęzyczne, firmy i portale

Poradnik jest uwidocznieniem tego, że języki obce zmieniają życie,

wzbogacają je w doświadczenia, stwarzają ciekawe możliwości - że są wszechobecne we współczesnym świecie i to, że my sami mamy ciekawość poznania innych języków i kultur, że mamy chęci i zdolności.
Dziś mamy do naszej dyspozycji różnorodność i wielość środków do nauki jakich nikt przed nami wcześniej nie miał. Nauka języków nigdy nie była bardziej dostępna niż teraz.
W morzu pomocy naukowych Poradnik Jak Nauczyć się Języka Obcego? jest latarnią, która wskazuje kierunek, w którym możemy podążyć. Pomaga wyznaczyć drogę do celu - nauki języków.

Kropla sentymentu

Pisanie bloga rozpoczęłam wpisem , będącym wynikiem fascynacji, która mnie przepełniła po przeczytaniu wydanego w języku angielskim, zbioru wypowiedzi poliglotów, którzy podzielili się swoimi historiami tego w jaki sposób się uczyli i jak głęboko znajomość języków przełożyła się na ich życie.  Nie sądziłam, że kilka lat później sama stanę się częścią podobnego projektu.
Życzę każdemu kto przeczyta poradnik Jak Nauczyć się Języka Obcego?, by doświadczył jeszcze większego natchnienia i zapału do nauki, by móc za kilka lat spojrzeć z sentymentem na tę publikację i stwierdzić - to dzięki niej umiem dziś więcej niż początkowo zamierzałem.
Niech poradnik doda wam skrzydeł! przejdź do:
i sprawdź

Bezludna wyspa

Jednym z pytań każdego wywiadu było - jakie 3 rzeczy zabrałbyś ze sobą na bezludną wyspę? Pytanie w pierwszym odruchu wydało mi się zabawne, ale i odrobinę bez kontekstu w projekcie o nauce języków, dopiero po przeczytaniu poradnika odkryłam, że największa treść kryje się właśnie w odpowiedziach udzielonych na nie - doskonale podsumowuje sposób podejścia do nauki. Zadziwiającym jednak jest, że zdecydowana większość zapytanych wybrała częsciej romantyczne a mniej praktyczne rzeczy. Zwróćcie na to uwagę i jeśli macie ochotę chętnie poznam wasze przemyślenia w tym temacie. Po przeczytaniu wywiadów nasunęła mi się myśl, że o ile piękne i jak najbardziej wskazane jest poznanie języków w całej ich wspaniałości, ze wszystkimi sekretami to jednak czysto praktyczne podejście przetrwania zdawało się bardzo rzadko bić z udzielonych odpowiedzi dotyczących bezludnej wyspy. Po za uzależnieniem egzystencji od technologii zdziwiło mnie przede wszystkim to, że wszyscy zapomnieli o... ogniu! Czyż nie jest to element, którego brak tak dotkliwie dokucza rozbitkom?? Niektórzy wspominali o kawie, a jak planowali ją zaparzyć?? ;) A jedzenie? Jak je złapać, na czym ugotować? Czyż nie niepokoi was to jak bardzo jesteśmy zależni od wszystkich wygód? Tak, że już nawet nie pamiętamy co człowiekowi tak naprawdę jest najbardziej potrzebne do przetrwania? A Wy - jakie 3 rzeczy zabralibyście ze sobą na bezludną wyspę??18 komentarzy:

 1. Według mnie należy po prostu codziennie coś powtarzać i tak przez 2 lata, potem wie się wszystko, kluczem do sukcesu jest wytrwałość :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej. Powtarzać co przez dwa lata? Dzieki za odwiedziny i komentarz!

   Usuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 4. Odpowiedzi
  1. To z pewnością jest sposób efektywny dla osób, którym cięzko o motywację. Jeden krok na raz i zawsze do przodu! :)

   Usuń
 5. Zgadzam się z przedmówcą. Ja sam staram się codziennie poświęcić na naukę jeżyka jakieś pół godziny i efekty są rewelacyjne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pół godziny każdego dnia to nie tak mało. To 3 godziny tygodniowo, a 12 miesięcznie (przy jednym dniu wolnym na tydzien). To w zupełności wystarczy by robić duże postępy dość szybko.:) Pozdrawiam!

   Usuń
 6. Najkrótsza droga do nauczenia się angielskiego to opanowanie 1000 najczęściej używanych angielskich słów , a następnie nauka całych zdań i zwrotów. W ten sposób sam osobiście nauczyłem się angielskiego w stopniu komunikatywnym w kilka miesięcy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To z pewnością jest jakiś początek. Jeśli coś działa i nam odpowiada to napewno warto!

   Usuń
 7. Najlepszą metodą jest codzienna nauka małej partii słówek + w miarę możliwości rozmówki z jakimś znajomym, który biegle posługuje się danym językiem. Praktyka przede wszystkim. ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Super akcja. Warto uczyć się języków i co najważniejsze warto wiedzieć jak się uczyć a to już nie każdy wie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. MAsz rację. Tak niestety jest. Powinny zostaćwprowadzone zajęcia w szkołach o tym jak nauczyć się uczyć.. największe ograniczenie to właśnie brak wiedzy na tym polu.. ale i od tego jest między innymi ten blog. Opisuje po krótce działanie mózgu i sposób akwizycji języków, bo zaobserwować jak to wygląda w niedostrzegalnej gołym okiem części nas, którą nosimy pod czupryną :D Pozdrawiam!

   Usuń
 9. Sukces tkwi w odpowiednim podejściu do prowadzenia bloga, a artykuł mnie zachwycił. Polecam tego bloga!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć. Uczę się języków przy użyciu https://preply.com/pl/warszawa/korepetycje-z-niemieckiego.
   Nauczyłem się niemieckiego używając tej site. Chciałbym znaleźć dodatkowe źródła, aby ćwiczyć i poprawiać swoją wiedzę i zacząć naukę nowych języków. Jak możesz mi pomóc?

   Usuń
 10. Najważniejsze jest samozaparcie i przestawienie się na ten język np oglądanie filmów, słuchanie radia i nauka słówek :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Sposobów na naukę języka są setki, jeden lepszy od drugiego ;) Według mnie to co najważniejsze to odpowiednia motywacja i systematyczność. Jeżeli podejdziemy do tego z dobrym nastawieniem i będziemy się uczyć regularnie to efekty zobaczymy szybko.

  OdpowiedzUsuń