Motywacja

[Motywacja][bleft]

Aplikacje do nauki języków

[Aplikacje][bsummary]

Kursy Językowe Online

[Kursy][twocolumns]

Rozrywka w i o języku obcym

[Zabawne][grids]

Dzieci

[Dzieci][bsummary]

Recenzje

[Recenzje][twocolumns]

Zagraniczny kącik muzyczny

[kącik muzyczny][grids]
Obsługiwane przez usługę Blogger.

Zmieniamy niezdrowe nałogi na zdrowe uzależnienia!

Bye bye nałogi
Koniec lata to dobry początek na zmiany.
Pogoda przestaje rozleniwiać. Wracamy z urlopów do pracy, z wakacji do szkół. 
Lato często wykoleja nas z torów codziennej rutyny. Dlatego powrót do uporządkowanej codzienności bywa trudny i melancholijny.
Poświęćmy chwilę by ustalić nowy plan by nie wracać z pochyloną głową niewolnika własnej rzeczywistości. Zamiast tego, wykorzystując wypoczęty umysł i ciało zastanówmy się jak możemy wzbogacić nasze życie, tak byśmy byli z siebie  i z odnoszonych przez nas sukcesów dumni!

Koniec niezdrowych używek

Jeżeli masz w zwyczaju poszukiwać radości w kieliszku lub w papierosie to jest to znak, że może nie do końca jeszcze wiesz kim chcesz zostać, gdy dorośniesz. 
Nie ma tu znaczenia Twój wiek. 20, 40, 60 lat. Jeżeli fundujesz sobie te nałogi to śmiem podejrzewać, że próbujesz nimi załatać dziurę odczuwanego w życiu braku emocji i satysfakcji. 

Takie uzależnienia nie są mądrę, tanie ani nie oferują niczego po za złudnym uczuciem oderwania od problemów. 

Czy zdajesz sobie sprawę, że picie i palenie to nie jedyne niezdrowe uzależnienia? Wiele innych "niewinnych" kryje się w naszych codziennościach, ale szkodzi tak samo, czasem nawet bardziej.

Każde szkodliwe uzależnienie odsuwa Twój osobisty sukces i szczęście na później. O trzy minuty może tylko powiesz. Trzy i trzy dają sześć. Matematykę pozostawiam Tobie. Sam policz ile czasu i pieniędzy przepuszczasz przez palce. 
To są uzależnienia będące błędnym kołem. Niczego pozytywnego nie przynoszą. W miarę picia i palenia zaczniesz obserwować, że potrzebujesz więcej i częściej tych substancji. Nie inaczej jest w przypadku innych uzależnień. W efekcie więcej czasu będziesz tracić i oczywiście bardziej narazisz swoje zdrowie. Czemu więc nie uzależnić się od czegoś dobrego i pozwolić temu dobru działać cuda?

W europejskich realiach jedna paczka papierosów kosztuje około 4 euro. Większość palaczy wypala nawet jedną paczkę dziennie. 

4 euro x 30 dni = 120 euro

120 euro x 12 miesięcy = 1440 euro

Prawie 1500 euro! Konkretna suma którą można zainwestować w siebie troszkę lepiej, tak by ta inwestycja zaczeła na siebie pracować i przynosić  korzyści zarówno na płaszczyźnie finansowej jak i osobistej. 

Sam znasz swoje marzenia. Przejdź do ich spełniania zamiast grymasić, że tu nie jesteś zadowolony i tam nieszczęśliwy.

W paleniu papierosów niekorzyści są widoczne gołym okiem, a co z tymi uzależnieniami które nie tak łatwo zauważyć? Jak zamienić je w coś pozytywnego, nie tracąc jednocześnie uczucia samej zależności, której potrzebę odczuwamy?

1 Lenistwo zamień na Sport


Sport stawiam na pierwszym miejscu dlatego, że wpływa on bezpośrednio na nasze zdrowie i samopoczucie, a stać na niego każdego. Z lenistwa i braku ruchu nic pozytywnego nie wynika. To jak siedzenie w samochodzie z zapalonym silnikiem, ale na miejscu pasażera, podczas gdy miejsce kierowcy pozostaje puste. 

"Jeśli nie masz czasu na trening to prawdopodobnie będziesz musiał znaleźć czas na chorobę"  Robin Sharma

W powyższym cytacie jest wiele prawdy. Oto co korzystnego wynika z regularnych ćwiczeń:

 • - Ćwiczenia mogą zapobiec przybieraniu wagi lub umożliwiają jej utratę,
 • - Zapobiegają i pomagają leczyć szereg dolegliwości zdrowotnych. Obniżają ryzyko zawału serca, zmniejszają ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia, cukrzycy czy nadciśnienia.
 • - Podczas aktywności wydzielają się endorfiny, które wpływają na poziom odczuwanego szczęścia. Zaledwie 30 minutowy spacer lub trening polepszą samopoczucię i zadowolenie, (także z powodu dobrze wyglądającego ciała ;) ). Regularne ćwiczenia wypływają na zdobycie pewności siebie.
 • - Praca serca i płuc jest bardziej wydajna, dodaje energii i siły. Wolniej się męczymy, a co za tym idzie jesteśmy w stanie czerpać więcej z życia. Uczucie senności i zmęczenia przestaje stawać na przeszkodzie realizacji upragnionych czynności.
 • - Śpimy lepiej,
 • - Ćwiczenia stanowią świetną okazję by się zrelaksować. Jest to czas, który przeznaczamy wyłącznie dla siebie, wyciszamy się i koncentrujemy na własnym "ja". Bądź jeśli wolimy, możemy go połączyć z życiem towarzyskim. Dzięki temu jednocześnie umocnimy więzi z przyjaciółmi bądź rodziną.
 • - Sport pomaga mózgowi odwrócić naszą świadomą uwagę od problemów z którymi się borykami, nie przestając jednak problem analizować "w tle". Dlatego tak często w trakcie treningu pojawia się "olśnienie" w kwestii, która w ostatnich dniach sprawia nam kłopoty.
 • - Regularne treningi wzmacniają siłę woli, a dostrzegalne efekty stanowią dowód, że zaangażowanie i wytrwałość zawsze przynoszą rezultaty.
 • - Sport nie musi być trudny ani nudny. Duża różnorodność zajęć sportowych sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie. A jesli coś Ci nie odpowiada to zmień to, spróbuj czegoś innego. Biegaj, wspinaj się, walcz, tańcz, graj.  "Kiedy był ostatni raz, gdy zrobiłeś coś po raz pierwszy?" Kupiłam deskorolke kilka miesięcy temu i na niej jeżdżę, a Ty? I weź pod uwagę, że mam niemal 30 lat. Nigdy nie jest za późno by realizować zapomniane marzenia! ;)
 • - Ciekawostka - niemal wszyscy ludzie sukcecu uprawiają sport. Z uwagi na wypełniony grafik często decydują się na realizację pasji o świcie, gdy przeciętny szary człowiek jeszcze śpi.. 

Sport jak widać jest inwestycją w zdrowie, osobowość i rozwój psychofizyczny. Stwarza warunki, by wprowadzić więcej zajęć w plan dnia, bo dostarcza energii by te udzwignąć. Przebudza umysł, by chłonął i utrwalał wiedzę lepiej i skuteczniej.
Może również być bezpośrednio połączony z nauką języków, np. podczas biegania słuchać możemy kursów audio czy audiobooków w języku obcym.

2. Rozwój i zagraniczna prasa, Youtube zamiast Social Media


Mniej widocznym, choć co raz częściej zauważanym przez specjalistów uzależnieniem są Social Media.

Jeżeli podczas braku dostępu do portali jak Facebook obserwujesz u siebie symptomy:
 • - poddenerwowanie, niepokój, smutek w sytuacji braku dostępu do ulubionego Social Media, 
 • - nieustannie spoglądasz na telefon/ tablet, 
 • - trudno powstrzymać Ci się przed odwiedzeniem strony/ aplikacji,
 • - czujesz, że omija Cię coś ważnego, gdy przez dłuższy czas nie kontrolujesz wydarzeń na  Facebooku,
 • - czujesz, że zostałeś wykluczony z życia towarzyskiego..
..no to masz problem..
Zastanów się ile razy dziennie odwiedzasz te strony i ile czasu na nich spędzasz. 
A później przeanalizuj ile istotnych faktycznie rzeczy wnoszą one w Twoje życie.

Facebook funduje bardzo przypadkowe informacje i niekoniecznie rzeczowe. 
Może powiesz, że obserwujesz blogi i kanały informacyjne, edukacyjne, czy te związane z Twoją pasją - ale czy wiesz, że nowa Polityka Facebooka blokuje przepływ tych postów na Twoją ścianę z nowymi wydarzeniami? Tylko Ci, którzy płacą na Fb za kampanie reklamowe częściej docierają do czytelników jak Ty. Więc faktycznie na Fb najpewniej i tak omijają Cie te perełki, na których Ci zależy. No chyba, że Twoi znajomi sami je rozpowszechniają na własnych profilach.. ale jeśli masz wielu znajomych... to znowu, czy nie gubisz się w natłoku mniej ważnych i bardziej relaksujących wpisów, żartów i newsów?

Po co polegać na innych?  Sam zadecyduj co Cię interesuje i np. rano przy kawie zamiast  przekonać się z Fb na jaki kolor dziś xx pomalowała paznokcie, zajrzyj na stronę o Twoim hobby. 
Obejrzyj na Youtube coś co Cię interesuje, wysłuchaj audycji, wyszukaj informacji, która Ci przyjdzie do głowy.
Jeżeli jesteś miłośnikiem języków, wyszukuj tylko w języku obcym. Uczyń to swoją rutyną.

Sama jestem uzależniona od telefonu. Ale nie od Social Media. Znajomi twierdzą, że jestem chodzącą encyklopedią.
Nie lubię domysłów. Lubię fakty. Jeżeli w rozmowie przewija się jakiś szczegół, który wprawia rozmówcę bądź mnie w zastanowienie, to nie tracę czasu na domysły, ale natychmiast informację googluje. 
Nie lubię kiedy się mnie oszukuje, dlatego zanim coś kupię czy skorzystam z usługi dobrze rozeznam się w temacie w internecie i wezmę pod uwagę opinię innych internautów. Większość produktów jest dostępna na rynkach światowych, więc szukam po angielsku, bo tam najwięcej opinii.
Nie przyjmuje informacji, bo ktoś coś powiedział. Edukuję się, szukam potwierdzenia i kontekstu.
Język angielski jest pierwszym, w którym googluje. Chyba, że produkt czy zagadnienie związane jest bezpośrednio z rynkiem polskim czy greckim.
W języku angielskim jest najwięcej szeroko opisanych i uzasadnionych ogólnych informacji. Warto z tego korzystać. Zdziwilibyście się ile artykułów choćby po polsku jest żywcem przetłumaczonych z angielojęzycznych portali. Niestety bywa wtedy, że są one streszczeniem pozbawionym barwnych przykładów i opisów. Czemu zatem nie czytać w oryginale?


3. Kontrolowane oglądanie zamiast bezmyślnej telewizji


Ile razy łapiesz się na tym, że tv gra co leci i jak leci, bez względu na to czy Ty oglądasz czy nie?
Ile razy łapiesz się na tym, że zmuszasz się do oglądania filmu, który widziałeś już 10 razy bo w telewizji nic innego teraz nie gra?

Zaopatrz się w kabel HDMI i podłącz laptopa z ekranem telewizora, albo połącz je przez wi-fi i zdecyduj co chcesz obejrzeć Ty, a nie to co narzuca Ci ktoś inny.
A jeśli lubisz brzęk telewizji podczas wykonywania domowych czynności, włącz ulubiony serial w języku obcym, albo obcojęzyczną telewizję online, program na Youtube, cokolwiek co znajduje się w obszarze Twoich zainteresowań. Podniesiesz swoje umiejętności językowe i nauczysz się więcej o świecie, bo to co Cię interesuje przyciągnie Twoją uwagę a więc więcej przedostanie się do Twojej świadomości. 


Nie czekaj! Zacznij małymi krokami zmieniać podstawowe przyzwyczajenia, które niczego nie wnoszą do Twego życia.

Przestań ślepo przyjmować to co ktoś podsuwa Ci pod nos, czy to na Fb czy w tv, czy w życiu. 
Weź sprawy w swoje ręce. Doceń swoją kasę i wydaj ją na siebie i dla siebie. Zainwestuj w swoją radość. Nagródź własny wysiłek i osiągnięcie. 
Karm swój własny mózg rzeczami przydatnymi, które otworzą Ci oczy i poszerzą horyzonty.
Czemu jest Ci żal wydać 10 złotych na aplikację do nauki języków, a nie jest Ci żal wydać tych pieniędzy na piwo czy papierosy? Aplikacja Ci zostanie.. daj jej szansę. Daj sobie szansę. Na lepsze, bardziej radosne życie. A radośni ludzie są skazani na sukces. Każdy chce takich w swoim otoczeniu.
 Zadbaj o siebie. Odkryj kim jesteś i kim chcesz być. Zacznij spełniać marzenia a życie samo otworzy Ci drzwi w kierunkach, w których dotychczas nawet nie spoglądałeś. 

Więc czy Ty wiesz kim chcesz być kiedy dorośniesz? Czy jesteś kim zawsze chciałeś być?
Chętnie poznam Twoje przemyślenia w komentarzach!
Ja jestem kim chce być. Zawsze się rozwijam. Jestem szczęśliwa. I Tobie życzę tego samego.


26 komentarzy:

 1. Jak zwykle miło poczytać. :) Ja od dłuższego już czasu pracuję nad swoim rozwojem i muszę przyznać, że warto. Dlatego zachęcam wszystkich do spróbowania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej! Wspaniale, że się rozwijasz i przynosi to rezultaty oraz satysfakcję. Zyczę w takim razie wytrwałości i dalszych sukcesów!

   Usuń
 2. Rozwój osobisty to najlepsza rzecz jaka tylko może być ;) Nie dość, że robimy coś dla siebie to dzięki temu człowiek od razu czuję się lepiej. I na taką inwestycję w siebie nigdy nie jest za późno :)

  OdpowiedzUsuń
 3. troszkę brutalnej ale jednak prawdy :) ja postawiłam teraz na rozwój w strone jezyków. Zaczynam przgode z niemieckim w Lincolnie w Krakowie. Prowadzacy fajnie potrafili wkrecić w naukę. dzięki nim w komórce już nie przeglądam facebooka tylko apki do nauki niemieckiego :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Co do sportu zgadzam się w 100%, niedawno zaczęłam ćwiczyć - czuję dokładnie to i wyciągam takie same wnioski, które spisałaś. :) Obawiam się tylko tego, że mimo korzyści płynących z ćwiczeń i tak w tym polegnę i zrezygnuję.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wszystkiemu winne są nowe technologie, jako dziecko, a jestem teraz po 30-stce, z nudów szedłem na podwórko i bawiłem się z innymi, w co się da, dziś mam problem z tym aby nakłonić moją latorośl do wyjścia na dwór, ona woli pograć w POU. To smutne i niepokojące :(

  OdpowiedzUsuń
 6. Uczę się języków przy użyciu https://preply.com/pl/Leipzig/korepetycje-z-angielskiego.Chciałbym znaleźć dodatkowe źródła, aby ćwiczyć i poprawiać swoją wiedzę i zacząć naukę nowych języków. Jak możesz mi pomóc?

  OdpowiedzUsuń
 7. Jest takie powiedzenie
  Inch by inch everything's a cinch

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja się ostatnio stosuję właśnie do tych wskazówek i bardzo sobie chwalę. Nie oglądam telewizji i staram się nie marnować czasu na głupoty.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jeśli chodzi o oglądanie telewizji to dobrym pomysłem jest usunięcie wgl pakietu telwizyjnego odłączenie anteny żeby tv nie odbierał żadnej. Ja tak mam u siebie i mam smart tv wyszukiwarkę w nim i sobie mogę oglądać takie filmy które chce to bardzo pomaga.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja już dawno przestałem oglądać telewizję, jeśli już coś chcę obejrzeć to planuję sobie dokładnie co. Social media hmmm... Jedynie używam messengera żeby komunikować się ze znajomymi a na facebooka wchodzę tylko raz na jakiś czas myślę że 3 razy w tygodniu mi się zdarzy... Swoją drogą ciekawy materiał, wiele wnosi do tematu samodyscypliny

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zazdroszczę, ja póki co mam problem z ograniczeniem facebooka, ale cały czas próbuję :)

   Usuń
 11. Niestety, ale chciałam pracować w NASA, te marzenie z dzieciństwa niestety nie mogło się spełnić, ale dzisiaj,jestem inżynierem i po studiach znalazłam pracę, z która mnie satysfakcjonuje, więc chyba nie mogę narzekać :-) pozdrawiam serdecznie ! :D

  OdpowiedzUsuń
 12. Chciałabym znaleźć w sobie tyle motywacji na sport! Ale po 8 godzinach przy biurku i godzinnej przeprawie do mieszkania na tyle mam dość,że marzę o ciepłym dresie, kapciach i łóżku :C szukam motywacji ! help

  OdpowiedzUsuń
 13. Ciekawy i motywujący artykuł, trzeba te wskazówki sobie "zapiać" w głowie =) pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo dobry przekaz postu, podoba mi i chętnie pokaże go paru znajomym ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Jestem tego samego zdania. Sport jest obowiązkowy dla każdego bez znaczenia wieku. Bardzo dobry artykuł. Taką prawdę powinni wpajać ludziom w szkołach przez cały rok szkolny, rok w rok. Nasze społeczeństwo było by pewnie bardziej efektywne.

  OdpowiedzUsuń
 16. Świetny post, warto przekazać go znajomy do poczytania oraz nauczenia ich kilku ważnych nawyków :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Twój wpis daje bardzo wiele do myślenia. :) Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 18. Bardzo mi się podoba ten post, dawno nie byłam na twoim blogu aż mam ochote znow poczytać twoje posty :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Dzięki za wartościowy tekst, po przeczytaniu tego mam plan wprowadzić niektóre z tych porad w życie, zwłaszcza ten motyw z telewizją. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 20. Większości ludziom borykającym się z nałogiem, czy to alkoholowym, czy uzależnieniem od papierosów nie wystarcza wyłącznie jeden bodziec. W momencie kiedy zyskują ten zapał do zmian tylko silna wolna może przynieść oczekiwane efekty, dlatego też najczęściej ludzie potrzebują innych ludzi w walce z problemem. :) Bardzo ciekawy artykuł, motywujący i rzetelnie opracowany.

  OdpowiedzUsuń
 21. W dzisiejszym świecie dużo osób jest uzależnionych od: telefonów, internetu i gier komputerowych. Mój bliski kolega musiał pojechać na leczenie uzależnień młodzieży do Warszawy. Gry uzależniły go do tego stopnia, że opuszczał szkołę, a gdy już się w niej pojawił bywały momenty, że nie potrafił odróżnić świata realnego od tego wirtualnego. Na szczęście udało mi się pomóc i dziś wie jak nad sobą panować.

  OdpowiedzUsuń
 22. Byłem uzależniony od hazardu. Dzięki Ośrodkowi Moje Życie (www.moje-zycie.eu) wyszedłem z nałogu.

  OdpowiedzUsuń
 23. Super ja już zaczęłam trochę zmiany np telewizje dawno zamieniłam na yt i ogladam treści któe mnie interesują a nie to co mi każdą w tv. Teraz jeszcze trochę ruchu by się przydało ale samemu się nie chce przydałby się kompan a z tym już trudniej.

  OdpowiedzUsuń
 24. Byłem uzależniony od hazardu. Dzięki Ośrodkowi Moje Życie www.moje-zycie.eu wyszedłem z nałogu.

  OdpowiedzUsuń